f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Липневі спогади. Згадуємо українського генія Сергія ПАРАДЖАНОВА

20.07.2021

MiraStudia Модерна Україна

20 липня день пам'яті Сергія Параджанова - видатного кінорежисера, сценариста, художника (1924-1990).

"Мене вбили, заборонивши знімати.", - говорив Сергій Параджанов. Його називали генієм митці кіно зі світовими іменами. Своїми вчителями Параджанов вважав Олександра Довженка і Андрія Тарковського.

Міжнародне визнання прийшло до нього після виходу фільму "Тіні забутих предків". Цей фільм став класикою українського поетичного кіно і отримав 39 міжнародних нагород, 28 призів на кінофестивалях (з них – 24 гран-прі) у 21 країні світу. Режисер-вірменин створив кінематографічний пам`ятник гуцульській культурі.

https://www.youtube.com/watch?v=WFnA23i9-Ko&t=277s

Він жив у радянську епоху, але ніколи їй не належав за своїми переконаннями. Сам про себе казав, що він "вірменин, який народився у Тбілісі і сидів у російській в’язниці за український націоналізм".

Його заарештували у 1973 р. Після повернення йому не дали працювати, забороняючи сценарії, розформувавши знімальну групу. Сергій Параджанов робив колажі і особливо багато в ті роки, коли йому не давали знімати. Він називав їх спресованими фільмами.

За півроку до смерті, 27 лютого 1990 року, Сергію Параджанову було присвоєно звання Народного артиста Української РСР, а в 1991 р. - Національну премію України імені Тараса Шевченка як режисеру-постановнику фільму "Тіні забутих предків" майже тридцятирічної давнини.

"Час великодушний і справедливий - він очищає пам'ять, знімає наклепи та образи з засуджених, воскрешає забутих, судить неправедних.", - Сергій Параджанов.

Портрет Сергія Параджанова (1924-1990).

Художник Володимир Слєпченко.

https://www.facebook.com/mirastudia.ua