f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Черневі вітання. СЬОГОДНІ НАРОДИВСЯ ЕДУАРД КИРИЧ - ОДИН ІЗ БАТЬКІВ АНІМАЦІЙНИХ КОЗАКІВ. ОТ, СЛАВНО!

02.06.2021

Sergiy Trymbach

НСКУ, Українська кіноакадемія

Художник Едуард Кирич з 1962 року працював в об'днанні мультиплікаційних фільмів на студії «Київнаукфільм», якій цьогоріч минуло 80 літ (з 1991-го об'єднання стало студією "Укранімафільм").

Створив образи Тура, Ока і Грая у знаменитому анімасеріалі про пригоди запорозьких козаків...

Як усе починалося з тим серіалом, як розвинулося далі? Едуард Кирич розповідає про це так:

— На студію написав лист житель міста Запоріжжя (прізвища його на жаль не знаю), з пропозицією зняти мультфільм «Як козаки куліш варили» і навіть вигадав їхні імена — Тур, Грай і Око.


Володимир Дахно намалював для мене довгу паличку і сказав, що це козак Грай, велике коло — силач Тур, маленьке — верткий Око. Я ж, як художник-аніматор, зробив з його ідеї персонажів. Створив їм обличчя, наростив тіла. Зробив їх такими, якими їх сьогодні знають всі. До речі, не всім відомо, що спочатку була ідея зняти повнометражне художнє кіно про козаків, але з цієї ідеї нічого не вийшло. У підсумку вирішили зробити мультфільм.

https://www.youtube.com/watch?v=m35p8kH3yT4

Ніхто не думав, що з цього може вийти щось серйозне. Козаки створювали позитивну ауру. Вони почали когось визволяти, робити добро. Другий мультфільм — «Як козаки у футбол грали» став ще популярнішим. Потім були мультфільми «Як козаки наречених визволяли», «Як козаки сіль купували», «Як козаки олімпійцями стали», «Як козаки мушкетерам допомагали», «Як козаки в хокей грали». Всього було створено 9 картин. У шести з них я брав участь. А до мультфільмів «Як козаки олімпійцями стали» та «Як козаки у хокей грали» написав сценарії.

https://www.youtube.com/watch?v=BA0u2Y-wv9U

Тур, Грай і Око були сторожовими козаками, які брали участь у неймовірних пригодах. За цими образами стоїть велика праця великого колективу. Адже робота велася над кожним малюнком. Потрібно було йому дати йому рух, артикуляцію. Кожен малюнок мав свій характер. Головний режисер всіх фільмів Володимир Дахно. Також над мультсеріалом працювали чудові художники Генріх Уманський, Іван Буц, Анатолій Вадов. До створення мультфільмів із задоволенням долучилися відомі композитори Ігор Поклад та Мирослав Скорик. А потрапити в мультиплікаційну хореографію по тактах, зробити це весело і дотепно не так просто. За цю роботу 1988 року ми отримали Шевченківську премію.

https://www.youtube.com/watch?v=XX1af7J5peY

До «Євро-2016» створили ще 26 коротких мультфільмів про козаків по 2 хвилини кожен. Особисто для мене козаки і футбол неподільні, а всі нові серії якраз крутяться навколо футбольних та колофутбольних тем. І мені це по душі. Окрім того, я дуже люблю гумор, а козаки — цінують хороші жарти. Тому мені все це було дуже цікаво. Малював я героїв олівцем, на аркуші, а вже хлопці з анімаційної студії Baraban «переганяли» зображення в цифрове. На мій погляд завдяки їм, сучасним технологія і таланту режисера Марини Медвідь козаки стали красивішими і більш вишуканими..."

https://www.facebook.com/sergiy.trymbach