f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Травневі вітання. День народження видатного українського художника - аніматора Радни САХАЛТУЄВА

18.05.2021

Національна спілка кінематографістів України щиро вітає видатного художника-аніматора Радну Сахалтуєва з днем народження! Бажаємо міцного здоров`я, гарного настрою, талановитих і вдячних учнів!

Сахалту́єв Ра́дна Пили́пович (нар. 15 травня 1935 р., Улан-Уде, Бурят-Монгольська АРСР, СРСР) — радянський та український художник, Заслужений художник УРСР (1988). Народний художник України (2008).

Український художник, книжковий графік, карикатурист, постановник мультиплікаційних фільмів, один з творців сучасної української мультиплікації. Член Національної спілки художників України та Національної спілки кінематографістів України.


РАДНА САХАЛТУЕВ - СЕЙЧАС ЯВНО ЧУВСТВУЕТСЯ ОТСУТСТВИЕ РЕМЕСЛЕННИКОВ!

http://animation-ua.com/ru/shkola/sovety-animatora/273-radna-sahaltuev-sejchas-javno-chuvstvuetsja-otsutstvie-remeslennikov

Доктор Айболить, капітан Врунгель, Робінзон Крузо, морські пірати з «Острова скарбів» і багато інших казкових персонажів з дитинства народжені творчою уявою народного художника України, члена Національних спілок художників та кінематографістів України Радна Сахалтуєва.

Приключения капитана Врунгеля. Все 13 серий подряд (1976-1979) | Мультфильмы. Золотая коллекция

https://www.youtube.com/watch?v=Tn7Lju40lj8

У пресі його називають «легендарним художником», «одним з найблискучіших художників на всьому радянському і пострадянському просторі анімації» ... Його творча біографія починалася тоді, коли українська анімація тільки починала своє сходження, і Радна Сахалтуєв входить в плеяду перших художників, що творили її.

Бурятский Уолт Дисней: история мультипликатора Радны Сахалтуева

https://www.youtube.com/watch?v=Zlfxa5RfZeQ

Остров сокровищ (1988)

https://www.youtube.com/watch?v=051y-DRurJI&t=501s

Творчий тандем з Давидом Черкаським, що склався з першого ж спільного фільму «Таємниця чорного короля», стане, мабуть, найтривалішим і плідним союзом двох талановитих творців української анімації.

Починаючи з цього часу, практично щороку знаменується випуском фільмів під режисурою Черкаського і художньою постановкою Сахалтуєва. Серед них - «Колумб причалює до берега» (1967), «Легенда про полум'яне серце» (1967, який отримав приз зонального перегляду в Єревані, 1968), «Опудало» (1968), «Казка про місячне світло» (1968), « Кримська легенда »(1969),« Містерія - Буф »(1969) - повнометражний фільм, де вперше застосований прийом, що став згодом улюбленим: поєднання живих акторів і мальованої і перекладний анімації. У художніх фрагментах фільму, які являли собою пластичну пантоміму, були зайняті актори московського Театру на Таганці.

Доктор Айболит

https://www.youtube.com/watch?v=e99-Y1kPnCQ

Саме Сахалтуєв і Черкаський в «Пригодах капітана Врунгеля» (1-3 серії, 1976) в повній мірі реалізували цей особливий прийом поєднання мальованих і реальних персонажів, введення їх дій в єдине екранне просторі, і ця робота стає початком кращого вітчизняного мультсеріалу (4 6 серії, 1977; 7-9 серії, 1978; 10-13 серії, 1979). Потім слід блискучий серіал «Доктор Айболить» - справжній шедевр не тільки вітчизняної, а й світової мультиплікації.

Фільмографія

https://uk.wikipedia.org/wiki/Сахалтуєв_Радна_Пилипович