f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Його Величності Кінематографові – 125 років! ВІТАЮ ВСІХ-ВСІХ-ВСІХ!

28.12.2020

Oleksandr Davydenko

член НСКУ. кінорежисер

І тих, хто дивиться кіно, і тих, хто його створює.

Бо тих, хто кіно зовсім не любить, мені не випадало зустрічати.

Ще за часів роботи на державних кіностудіях я застав веселу традицію святкування Дня Кіна двічі на місяць – 5-го та 20-го числа: в день отримання зарплати та у день виплати авансу.

1980 року з’явилося і офіційне свято – 27 серпня, «День советского кино» (нині – «День российского кино»).

Як на мене, дивно вважати датою народження кінематографа день, коли два Володимири – Ульянов (Ленін) та Бонч-Бруєвич у 1919 році підписали декрет «О национализации кинодела», згідно з яким «вся фотографическая и кинематографическая торговля и промышленность <…> передаётся на всей территории Р.С.Ф.С.Р. в ведение Народного комиссариата по просвещению».

Але кіношники – теж люди й ніщо людське їм не чуже: і зі старими звичками важко розпрощатися, і від нових відмовлятися не бажають. Чимало кінематографістів й дотепер відзначають День Кіна двічі на рік: і 27 серпня – совєтсько-російський, і у другу суботу вересня – День українського кіна.

Не прив’язування до точної календарної дати вітчизняного свята здається логічним, зважаючи на те, що саме у вересні 1896 року фотограф Альфред Федецький провів перші кінозйомки у Харкові.

Окрім того, 10 вересня 1894 року народився Олександр Довженко…

Далі:

https://www.facebook.com/oleksa.danko