f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

ЗАВЕНЕ, ПРОЩАЙТЕ.

24.11.2020

Сергій Тримбач

НСКУ, Українська кіноакадемія

Трагічна новина з Єревана - після важкої хвороби пішов з життя ЗАВЕН САРКІСЯН (1947-2020), засновник і багатолітній директор єреванського музею Сергія Параджанова.

ЗАВЕН був фотографом, потому директором державного музею народного мистецтва Вірменії (1886-92). Після повернення Сергія Параджанова з таборів ЗАВЕН САРКІСЯН знайомиться з ним, багато фотографує його. Виникає, ще за життя кінокласика, ідея створення музею Параджанова. Від 1988-го вона починає втілюватись в життя. З 1992 року і до самої смерті ЗАВЕН САРКІСЯН очолював Музей…

Не просто очолював - він був його душею. Кожна музейна річ була опромінена ЗАВЕНОМ, кожну він огортав своїм знанням, своєю любов’ю. 5 літ тому я був у Єревані. «Хочете,- запитав мене САРКІСЯН,- я проведу для вас нічну екскурсію? Не пошкодуєте!». Десь зо дві з половиною годин він оповідав (мені і ще двом друзям) різні історії, пов’язані з життям Параджанова, тим світом, яким він жив, який творив. Незабутня ніч, незабутня за тим чаром двох душ - ЗАВЕНА САРКІСЯНА і СЕРГІЯ ПАРАДЖАНОВА.

Мабуть що не без впливу ЗАВЕНА Роман Балаян зняв свою стрічку «Ніч в музеї Параджанова» (1998) - саме про той чар душ…

ЗАВЕНА САРКІСЯНА зняв Роман Ширман у фільмі «Небезпечно вільна людина» (2004). Там він говорить ось що: «Мне часто снился Сергей Параджанов. Приходит в музей, смотрит, кивает головой: хорошо, хорошо, хорошо… Я подбегаю к нему, говорю: если вы есть, Сергей Иосифович, почему же вы не приходите? У меня столько еще вопросов к вам... Но он исчезал после этих слов. Последнее время он не приходит. То ли я уже сделал все как надо, то ли есть другая причина, о которой я не догадываюсь…»

https://vakin.livejournal.com/2022075.html - «Небезпечно вільна людина».

Що ж, уже близький той час, коли Завен зможе запитати про все душу людини, якій він присвятив більшу частину свого життя.

Як тужно, як страшно. Цього року пішла від нас дружина Параджанова Світлана Щербатюк, тепер Завен Саркісян. Що буде тепер з музеєм? Та ще за тієї ситуації, в якій опинилась Вірменія.

Найщиріші співчуття родині Саркісяна, усім його друзям, Романові Балаяну…

Так хочеться вірити, що справа Завенова матиме продовження, інакше й бути не може. І не тільки в Єревані, а й в Києві, Тбілісі, в усьому світі, який любить мистецтво, любить світ Сергія Параджанова…

На фото: Завен Саркісян

https://www.facebook.com/sergiy.trymbach