f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Помер Михайло Жванецький

06.11.2020

Сатирику було 86 років.

Щойно низка російських видань повідомила про смерть знаменитого українського та російського сатирика Михайла Жванецького.

Його не стало на 87-му році життя. Минулого місяця артист скасував усі свої публічні виступи. Причина смерті наразі невідома.

Зауважимо, що Михайло Жванецький був легендарним українським та російським письменником-сатириком. Його виступи завжди відрізнялися так званим "одеським гумором", адже сам артист був одеситом. Від 1988-го року був художнім керівником Московського театру мініатюр,також очолював Всесвітній клуб одеситів.

Михайло Жванецький народився 6 березня 1934 року в Одесі у родині лікарів. Цікаво, що сатирик здобув фах "Інженер-механік підйомно-транспортного устаткування портів" в Одеському інституті інженерів морського флоту. Там же майбутня зірка почав писати монологи, брав участь у художній самодіяльності.

Ключову роль у творчості Жванецького відіграло знайомство з Аркадієм Райкіним 1963 року. Саме Райкін взяв твори Жванецького до репертуару свого театру, а згодом запросив артиста на посаду завідувача літературної частини у своєму театрі. Разом із Жванецьким Райкін поставив 1969 року програму "Світлофор", в якій вперше прозвучали мініатюри Жванецького "Авас", "Дефіцит", "Вік техніки".

Здобувши досвід, Жванецький пішов з театру Райкіна та влаштувався працювати в Одеську обласну філармонію. За деякий час почав працювати у Московському театрі "Ермітаж", який і приніс йому славу. Жванецький заснував Московський театр мініатюр, керівником якого залишався і донині.

Зауважимо, що Михайло Жванецький був серед тих, хто 1996-го року закликав російську владу зупинити війну в Чечні і перейти до переговорного процесу.

А 2015 року на церемонії вручення премії "ТЕФІ-2015" Жванецький виступив з монологом "Дівчина і дідусь", яка висміювала больові точки сучасного російського ТБ. Цим монологом Жванецький неабияк роздратував телевізійників. Публіка мовчки та без сміху слухала сатирика, тож Жванецький змушений був перерватися і почати іншу сценку.

Не був Жванецький байдужим і до подій в рідній Одесі. Так, 2014-го року сатирик підтримав українців під час трагедії, коли сепаратисти атакували прибічників єдиної України та футбольних ультрас "Чорноморця" та "Металіста". Внаслідок цього в центрі міста сталися масові сутички.

У тому ж 2014-му Міністерство культури України включило Жванецького до "білого списку" артистів, які підтримують територіальну цілісність країни і виступають проти агресії Росії, окупації і анексії Криму.

https://tsn.ua/svit/pomer-mihaylo-zhvaneckiy-1661911.html?fbclid=IwAR1itzzVFwUDvuXJjw-k-c8GRj275zBq_C3LyECzCeEXVIGzdSCmq5cwDlM

Михаил Жванецкий на ТЭФИ 2015, монолог "Девушка и дедушка"

https://www.youtube.com/watch?v=EmNE0ntbAGM