f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

ВБИТО ОСТАННІЙ КІЛОК В СИСТЕМУ ДЕРЖАВНОЇ ПІДТРИМКИ КІНО (?)

07.10.2020

Sergiy Trymbach

https://www.facebook.com/sergiy.trymbach

Рада з підтримки кінематографії оголосила переможців конкурсу (пітчингу) проєктів, який проводився Держкіно України. ОЦІНКА ІВАНА КОЗЛЕНКА, з якою я солідарний:

Сьогоднішнє рішення Ради з підтримки кінематографії при Держкіно, як на мене, вбиває останній кілок в систему кінопідтримки, з такими труднощами розроблювану останні 5 років, й так наполегливо руйновану новою головою Держкіно Кудерчук впродовж останнього року.

Замість того, щоб забезпечувати сталість, прогнозованість (важливу особливо для закордонних партнерів), тяглість процесів, невтручання органів влади, Рада без достатніх обгрунтувань переглянула результати пітчингів, підтримавши проекти, що програли й не підтримавши ті, що були визнані експертами найкращими. Умови державної підтримки знову змінено (можна здогадуватись на догоду кому) не на старті пітчингової кампанії, а в процесі визначення переможців. Чи варто говорити, що якби умови були оголошені на початку проведення пітчингу, констеляція проектів у фіналі була б зовсім інша.

Це рішення заперечує змагальність, дискредитує конкурсну систему й позбавляє її будь-якого сенсу. Більше того - воно є дискримінаційним: обмеження бюджетів на кіновиробництво 20 та 25 млн. грн. в різних категоріях, замість, наприклад пропорційного зменшення кошторисів усіх проектів-переможців, ставить учасників в нерівні умови. Але найголовніше - те, що майже неможливо виправити - воно руйнує довіру сектору до влади та Ради, та сіє розбрат всередині кіноспільноти. На жаль, етичний рівень більшості наших продюсерів такий, що замість того, щоб бойкотувати несправедливе рішення або вимагати його перегляду, ті з них, хто неочікувано "переміг" після перегляду результатів пітчингів, важатимуть свою "перемогу" не лише бажаною, але й справедливою.

Якби кінотусовка спромоглась створити свого роду гільдію, що захищала б цехові інтереси й рішення котрої поширювалися б на всіх учасників без огляду на їхні приватні інтереси, вона могла б захистити сектор. На жаль, цього не сталося в 2015 році й тим більше цього не може статися зараз. Тож єдине, що залишається - спостерігати з боку за тим, як демонтується з таким трудом вибудовувана система прозорої державної підримки, яка наближала нас до цивілізованих країн.

https://www.facebook.com/ivan.kozlenko