f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

РОКОВИНИ РОЗСТРІЛІВ У БАБИНОМУ ЯРУ

29.09.2020

Іван ДЗЮБА. Текст виступу 1966 р.

У 25-ті РОКОВИНИ РОЗСТРІЛІВ У БАБИНОМУ ЯРУ

"Є речі, є трагедії, перед безмірністю яких будь-яке слово безсиле і про які більше скаже мовчання — велике мовчання тисяч людей. Може, і нам годилося б тут обійтися без слів і мовчки думати про одне й те ж. Однак мовчання багато говорить лише там. де все, що можна сказати, вже сказане. Коли ж сказано ще далеко не все, коли ще нічого не сказано — тоді мовчання стає спільником неправди й несвободи. Тому ми говоримо, і мусимо говорити, де можна й де не можна, використовуючи всяку з нагод, які трапляються нам так нечасто.

І я хочу сказати кілька слів — одну тисячну частину з того, про що я сьогодні думаю і що мені хотілося б тут сказати. Я хочу звернутися до вас як до людей — як до своїх братів по людству. Я хочу звернутися до вас, євреїв, як українець — як член української нації, до якої я з гордістю належу.

Бабин Яр — це трагедія всього людства, але сталася вона на українській землі. І тому українець не має права забувати про неї так само, як і єврей. Бабин Яр — це наша спільна трагедія, трагедія перш за все єврейського і українського народів. Цю трагедію приніс нашим народам фашизм.

Однак не треба забувати, що фашизм починається не з Бабиного Яру і ним не вичерпується. Фашизм починається з неповаги до людини, а кінчається знищенням людини, знищенням народів — але не обов’язково тільки таким знищенням, як у Бабиному Яру.

Повністю див. - http://ju.org.ua/ru/holocaust/175.html

Дмитрий Шостакович. Симфония № 13 «БАБИЙ ЯР» Си-бемоль минор для солиста (баса), хора басов и оркестра, на стихи Е. А. Евтушенко, соч. 113. Солист – Народный артист РСФСР Сергей Лейферкус (бас). Хор и оркестр Государственного Приморского театра оперы и балета. Дирижёр – Антон Лубченко.

https://www.youtube.com/watch?v=OMVXEMUNWcg

Sergiy Trymbach

НСКУ, Українська кіноакадемія

https://www.facebook.com/sergiy.trymbach