f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

ВСЕГО 70... У кінокритика АНДРІЯ ПЛАХОВА У ЦІ ДНІ ЮВІЛЕЙ.

16.09.2020

Сергій Тримбач

НСКУ Українська кіноакадемія

https://www.facebook.com/sergiy.trymbach

Дорогий Андрію, з Днем народження!! Многії літа, натхнення і Божої ласки!! І - як завжди - Доброї роботи і Доброго здоров»я!!

АНДРЕЙ ПЛАХОВ - просто взірець високого професіонала. Сотні, тисячі текстів, і практично жодного прохідного. Іншого такого трударя-трудоголіка навряд чи знайдете. Практично щодня - текст, тексти, які складаються потім у книги. Це при тому, що Андрій і його дружина Лєна (вона так само критик) весь час у мандрах. Ось нині вони у Венеції, в Італії…

Познайомився я з Андрієм і Лєною у 86-му, якщо не зраджує пам»ять, на семінарі у підмосковному Болшеві. Вони одразу потягли мене у свою кімнату: «Давай петь украинские песни!». Давайте! Тільки на свій сором я зійшов уже на 4-5 пісні, а вони усе співали.

Тоді я й дізнався, що родом вони з України. Олена зі Львова, Андрій зі Старокостянтинова, на Хмельниччині. Він закінчив мехмат у Львові, але кіно вже перемагало - і він поїхав до Москви, учитись на кінознавця у ВГИКу. Вивчився, ще й на суперового. Від мехмату лишилась, мабуть, уміння мислити формульно, бачити й простежувати логіку авторського мислення.

Тоді, у 86-му, Плахов був уже знаменитістю. Після 5-го з»їзду кінематографістів СРСР у 1986-му він очолив конфліктну комісію, яка переглядала так звані «полочные» фільми (тобто заборонені, покладені на полицю), визволяючи їх з «темницы сырой». Понад 200 кінокартин!

Одночасно починається ФІПРЕССІвська (ФІПРЕССІ - це міжнародна федерація кінопреси) діяльність АНДРІЯ. Тривалий час він був віце-президентом, а у 2005-2010 навіть президентом ФІПРЕССІ. Себто ПЛАХОВ один із найавторитетніших у світі критиків.

До України в нього незмінний респект, його підтримка (скажімо, подій 2013-2014 та наступних років) є важливою для нас. Україна теж любить АНДРІЯ ПЛАХОВА - хіба ж випадково його книги «ВСЕГО 33. Звезды мировой режиссуры» та «ВСЕГО 33. Звезды крупным планом» друкувались в Україні, у Вінниці, зусиллями видавництв «Глобус-прес» та «Аквилон», нашої Тамари Трубнікової.

Один із розділів книги ПЛАХОВА «Кино на грани нервного срыва» називається «Терпение, труд и голос свыше». От се, можливо, формула феномену АНДРІЯ ПЛАХОВА. Прочитання мистецького твору неможливе без усіх цих компонентів. ГОЛОС СВЫШЕ, голос богів кіно критик чує повсякчас.

Андрію, залишайтесь з Лєною молодими і завзятими підкорювачами кінокосмосу! Вітаю і захоплююсь!