f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

До Дня українського кіна. Йосип Тимченко

08.09.2020

Ти́мченко Йо́сип Андрі́йович (15 квітня 1852, с. Окіп, Харківська губернія, Російська імперія — 20 травня 1924, Одеса) — український механік-винахідник, винайшов кіноапарат за два роки до братів Люм'єр.

Далі:

https://uk.wikipedia.org/wiki/Тимченко_Йосип_Андрійович

Йосип Тимченко: винахідник і забутий піонер кінематографа

Всім добре відомо, що винахідниками кінематографа є брати Луї та Огюст Люм’єр. 28 грудня 1895 року в Grand Café на бульварі Капуцинів у Парижі відбувся перший в світі кіносеанс, який брати і організували. Але часто так буває, що майже ідентичними дослідженнями в сфері науки і техніки займаються відразу кілька ентузіастів в різних країнах. Всі ми знаємо про двох винахідників радіо – Марконі і Попова. Італієць не набагато випередив Попова, але в історію увійшли обидва. Так вийшло і з кінематографом. За рік до першої демонстрації кінофільмів братами Люм’єр, український винахідник Йосип Тимченко вже влаштовував подібні кіносеанси в Одесі.

Далі:

https://dojo.ua/josyp-tymchenko-vynakhidnyk-i-zabutyj-pioner-kinematohrafa/

Зроблено в Україні. Йосиф Тимченко – винахідник кінематографа

https://www.youtube.com/watch?v=wkKaGhURXog

Життєпис

Народився 15 квітня 1852 року в селі Окіп Харківської губернії, у родині селянина-кріпака. Навчався у механічних майстернях Харківського університету. 3 1880 року керував механічними майстернями Новоросійського університету (Одеса) (був головним механіком університету). Автор багатьох оригінальних винаходів — передусім автоматичних метеорологічних, фізичних і астрономічних приладів, деякі з яких неодноразово були відзначені золотими та срібними медалями на світових виставках. Брав участь у створенні першої моделі автоматичної телефонної станції Фрейденберга. Влітку 1893 року (за два роки до відкриття братів Люм'єр) — разом з фізиком М. Любимовим розробив скачковий механізм «слимак», який було використано для удосконалення стробоскопу. Принцип дії цього механізму став основою для нового апарату «кінескопу», у створенні якого брав участь винахідник Михайло Фрейденберг. У листопаді 1893 року в одеському готелі «Франція» (на розі вул. Дерибасівської та Колодязного провулку) відбулася публічна демонстрація двох кінофільмів, знятих «кінескопом» на Одеському іподромі: «Вершник» та «Метальник списа». У січні 1894 року на IX з'їзді дослідників природи та лікарів Російської імперії Тимченко за допомогою свого апарату демонстрував зображення на екрані. Учасники з'їзду схвально сприйняли апарат Тимченка й висловили подяку винахіднику. Це сталося за рік до появи комерційного кінематографу в Західній Європі. Таким чином Йосип Тимченко випередив західноєвропейських винахідників Л.Люм'єра, Ж.Демені, С.Складовського. Але його апарат ніколи не був запатентований. «Кінескоп» Й.Тимченка досі зберігається в запасниках Політехнічного музею в Москві.

https://uk.wikipedia.org/wiki/Тимченко_Йосип_Андрійович

Йосип Тимченко - винахідник першого кіноапарата

https://ru.calameo.com/read/0049985039e9f0d1d7378

Гордість України. Українець випередив відомих французів у винайденні кіно

https://www.youtube.com/watch?v=9QvaKkna0_U

Вшанування пам'яті

Меморіальна дошка в Одесі на Преображенській 24 Меморіальна дошка в Харкові За поданням Національного Союзу кінематографістів України, розпорядженням одеського голови було прийнято рішення увіковічнити пам'ять українського винахідника у Одесі. З цією метою буде встановлено пам'ятник Тимченко і його сім'ї на Другому Християнському кладовищі, а також меморіальна дошка на фасаді будинку № 24 по вулиці Преображенській. У Харкові, на Московському проспекті, буд. 10/12, 12 травня 2012 року встановлено меморіальну дошку Й. А. Тимченку. 28 квітня 2016 року відповідно до закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режимів та заборону пропаганди їхньої символіки» та політики декомунізації України в Одесі було перейменовано декілька вулиць. Зокрема, було увічнено пам'ять Тимченка і його ім'ям було названо колишню Колгоспну вулицю.

https://uk.wikipedia.org/wiki/Тимченко_Йосип_Андрійович

https://dovzhenkofilm.com.ua/