f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

ОЛЕКСАНДР КОВАЛЬ НАРОДИВСЯ 75 ЛІТ ТОМУ...

08.05.2020

Фактично в останній день страшної війни, посеред лихоліття, але у дні радісні: була надія, що жахи всі позаду... ОЛЕКСАНДР ІВАНОВИЧ КОВАЛЬ (7.05.1945, с. Жердова, Київська обл. - 27.09. 2018, Київ) - кінорежисер, кінооператор, лауреат Національної премії імені Т.Шевченка і Державної премії України імені О.Довженка.

Завжди був він якийсь неймовірно худий. Мабуть, дитячі літа не сприяли накопиченню тілесної маси. Зате дущевної було вдосталь - вистачало й на себе, на творчість, й на інших.

Хвороби мучили його упродовж останніх літ, тримався до кінця. Один удар, другий, третій - і щоразу він піднімався. Я думав, він просто невмирущий, як справжній народний герой. Тільки ж ні...

Страшенно любив своє рідне село, туди, за заповітом, і повернувся. Хоча ж за рангом йому належало упокоїтись на Байковому... Та не захотів - чужа йому земля...

Колись Олександр Іванович вразив фільмом. «Дім. Рідна земля» (1991), ліричною й водночас епічною кінофрескою про землю, з якою ніколи не поривав.

Там, у рідному селі, і починав колись своє кіно – як кіномеханік. Під час однієї з мандрівок до столиці ноги самі принесли його до студії хронікально-документальних фільмів («Укркінохроніка»). «Це Бог узяв за «загривок» і привів сюди»,- казав сам про себе.

Почав працювати – освітлювачем. Потому асистентом. Далі був ВДІК, майстерня Романа Кармена. І ціле життя на «Укркінохроніці», - оператор, режисер і навіть директор кіностудії (1997-2003).

Понад 80 фільмів – як оператора і як режисера. «Шлях до тунелю», «Меланчине весілля», «Відкрий себе» (фільм про Григрія Сковороду, зроблений разом з Ролланом Сергієнком; битий-перебитий фільм, навіть заборонений - а воскрес таки), «Ой, горе, це ж гості до мене», «Притулок», «Дім. Рідна земля» «Незаконні діти Антона Веберна», «Заповіт Йосипа Сліпого», «Терновий вінок», «Гряди по мні», «Неофіти», «А ще не сьома печатка», «Гамлет» з хепі-ендом», «Голос моєї душі»… Велика кількість фестивальних призів – міжнародних та національних. Й незрідка якась надпронизлива правда життя, правда характерів, атмосфера народного життя...

У Спілці кінематографістів його темперамент бійця, громадянина не раз вирішував справу. Незабутні його виступи на вечорах у Будинку кіно, у приватному спілкуванні. Він говорив живою, народною мовою – з величезним глибинним гумором, образно і з філософськими узагальненнями. В ньому так здорово поєднувалися мудрець-селянин і міський інтелектуал.

Sergiy Trymbach

https://www.facebook.com/sergiy.trymbach

НСКУ

Українська кіноакадемія