f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

ЮВІЛЕЙ ГЕНІЯ СМІХУ

04.05.2020

3 травня минає 120 років від дня народження — видатного українського актора театру та кіно народного артиста УРСР — МИКОЛИ ЯКОВЧЕНКА.

ВИТОКИ

Актор без освіти Микола Яковченко народився на стику епох – у 1900 року в сім’ї помічника керуючого астраханським рибним промислом. Мати майбутнього актора була домогосподаркою. Він був старшим серед п’ятьох дітей. Діти, онук і племінники ще за життя Миколи Федоровича зазначали: календарний день народження він не святкував ніколи. Зате регулярно справляв іменини – 19 грудня, в день святого Миколи Чудотворця.

Рід Яковченків бере початок з донських козаків. Сім’я переїхала до Полтавської губернії з-під Ростова. Вона відрізнялася патріархальним укладом, всіляка тяга до мистецтва не особливо заохочувалася. Тим не менше, закінчивши церковно-приходську школу і вступивши до гімназії, Микола захопився художньою самодіяльністю, свої перші ролі представляв у гімназичному театрі. Тоді ж, в гімназії, грунтовно вивчив грецьку мову.

У часи революційних подій йде на фронт. За документами — всю війну перебував при червоноармійському санітарному поїзді. Повернувшись до Прилук, Яковченко відновлює свій інтерес до театральних підмостків, грає в аматорських театрах, яких у місті після революції організувалося досить багато. У 1918 році дебютував на аматорській сцені у Прилуках. З аматорського гуртка перейшов до трупи театру Пилипа Хмари, на той час російського, а з 1919 року — українського, потім радянського.

Актора-самоучку помітили, запросили спочатку в трупу Чернігівського, потім Черкаського, Харківського театрів.

Далі:

Vyshnevska Maria

https://www.facebook.com/profile.php?id=100011326367684