f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

Чи існує в Україні проблема політичної цензури в кіно?

22.12.2014

19 грудня в інформаційній агенції «Укрінформ» відбулася дискусія на тему «Україна: кіно без цензури. Виробництво. Дистрибуція. Прокат», організована спільними зусиллями Національньої спілки кінематоргафістів України та ГО «Центр UA». Учасники дискусії спробували з’ясувати, чи існує в Україні проблема політичної цензури на стадії створення й розповсюдження фільмів і як український досвід у цій галузі співвідноситься з міжнародним.

За круглим столом зібралися: Пилип Іллєнко – голова Державного агентства України з питань кіно; Іван Козленко – директор Національного центру ім. О. Довженка; Людмила Горделадзе – директор кінотеатру "Жовтень"; Аксинія Куріна – журналіст, продюсер; Олексій Радинський – культуролог; Володимир Войтенко – кінознавець; Ігор Савиченко – продюсер; Сергій Оснач – член Експертної комісії з питань розповсюдження і демонстрування фільмів. Модератор: Сергій Тримбач – голова НСКУ.

Почав розмову Пилип Іллєнко, який наголосив, що цензура заборонена Конституцією України, і разом з тим зауважив, що потрібно захищати укрїнський інформаційний простір від російської пропаганди. 

Сергій Оснач продовжив цю думку й зазначив, що на період окупації потрібно відмовитися від фільмів за участі «рашистів». 

Ігор Савиченко вважає, що забороняючи російське, держава мусить стимулювати створення українського кінопродукту, а теперішню політику Держкіно вважає такою, що сприяє відтоку української творчої сили за кордон. 

Людмила Горделадзе розповіла про різницю між українськими та російськими глядачами – українці перестали цікавитися популярними в Росії фільмами з часів виходу на екрани «Легенди №17» та «Матчу».

Володимир Войтенко підкреслив безсистемність нині запроваджуваних в Україні заборон російських фільмів та серіалів. 

Олексій Радинський вважає, що забираючи серіал «Інтерни» у людей з депресивних регіонів, Україна штовхає їх у «русскій мір». 

Повний запис дискусії: