f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

В’ячеслав Кириленко зустрівся з головами національних творчих спілок України

12.12.2014

Віце-прем’єр-міністр – Міністр культури В’ячеслав Кириленко зустрівся з головами національних творчих спілок України. 

Діалог був побудований довкола нагальних питань галузі, зокрема, фінансування сфери культури в державному бюджеті наступного року, а також пріоритетів культурної політики.

В’ячеслав Кириленко повідомив про плани підготовки Стратегії національної гуманітарної політики, в яку будуть включені питання розвитку культури, освіти, інформаційної політики. Віце-прем’єр запропонував творчим спілкам вносити власні пропозиції щодо змісту документа.

«Всі покоління, які працюють в культурі, будуть разом писати цей документ», - сказав Віце-прем’єр.

Програма дій Уряду у сфері культури передбачає також ухвалення закону про підтримку національного культурного продукту. Таким чином культура зможе отримати  нові можливості фінансування в умовах дефіциту бюджетних коштів та економічних втрат через події на Сході та анексію Криму. 

Віце-прем’єр-міністр запевнив, що культурні заклади, яким присвоєно статус національних, наступного року повинні отримати фінансування з державного бюджету. «Будемо відстоювати і те, щоб фінансування національних спілок збереглося», - повідомив В’ячеслав Кириленко.

Віце-прем’єр-міністр запевнив, що усі інституції та заклади, які знаходяться у сфері відповідальності Міністерства культури, в тому числі усі національні творчі спілки отримають належну увагу з боку Міністерства.

Прес-служба Міністерства культури України 

**

В зустрічі з віце-прем'єр-міністром та міністром культури України взяв участь голова НСКУ Сергій Тримбач.

У своєму виступі він сказав:

 - Почну з телеканалу «Культура». Наміри щодо його фактичної ліквідації і «утоплення» в Громадському телебаченні є вочевидь хибними. Так, його рейтинги низькі, далеко не всі програми є цікавими. Одначе ж копійчаний бюджет…  Я ось три роки веду програму «Територія кіно». Ми не можемо  за межі Києва виїхати, на Одеський кінофестиваль, до прикладу. Усього лише кілька камер, немає транспорту… Може, хтось подумає, що в мене тут свій інтерес – то скажу: за три роки жодної копійки гонорару. Я й не ставлю так питання,  не треба гонорарів. Але ж давайте зробимо такий канал! Тільки без ілюзій. Російський канал «Культура» (високого, на мій погляд, рівня)  має, настільки я знаю, бюджет біля 200 мільйонів доларів, одначе його рейтинги дуже низькі. Та ніхто в Росії не ставить під сумнів його існування…

Щодо фінансування української кіноіндустрії. За часів Януковича кіно почали фінансувати, досягли чималих успіхів (досить згадати більше 30 призів найпрестижніших міжнародних кінофестивалів фільму «Плем»я» Мирослава Слабошпицького та значний успіх в національному прокаті «Поводиря» Олеся Саніна). І що тепер, за нинішньої влади? На цей момент аж 23,7 мільйонів гривень на фільмовиробництво, кіно процес практично зупинено. На наступний рік щось біля 60 мільйонів. Так, війна, одначе ж саме тепер і треба думати про те, що війна буде безкінечною в Україні, якщо культура буде упослідженою…

До речі, застерігаю проти намірів – а вони є – ліквідувати Держкіно.  Наявність такого центру управління і розвитку кіно є однією з не багатьох гарантів того, що кіно в Україні таки буде. Приклад Польщі у цьому відношенні є промовистим. Від 2005 року там існує Польський інститут кіномистецтва і саме він реалізує (правовою основою є Закон про кіно) державну політику. Результати вражають: до тридцяти відсотків проданих квитків – це гроші, витрачені польськими глядачами на перегляд вітчизняних стрічок. Там працює закон про збір, що переформатувало загальний бюджет на кіновиробництво – у ньому тільки десять процентів коштів надходять з держбюджету. Лучший Мега Вулкан с идеальными условиями по ставкам. Треба йти цим шляхом.

Так само щодо авторських прав. У тій же Польщі Спілка кінематографістів взяла на себе функції організації з колективного управління авторськими правами у сфері аудіовізуальних мистецтв. Як наслідок – великі кошти, за які Спілка і фільмовиробництво фінансує, і всілякі культурницькі акції, і будує, і надає допомогу кінематографістам старшого покоління. У нас влада закликає  працівників культури «вишуковувати можливості» для небюджетних надходжень і, в той же час, блокує можливості таких надходжень. Спробуйте, скажімо, щось отримати як авторську винагороду з наших центральних телеканалів, за якими стоять великі гроші. Нічого не витребуєте. І тому, що у відповідному законі не передбачено штрафних санкцій, і тому, що звернення до судових органів нічого не дасть, із зрозумілих усім причин: багатший завжди той суд виграє.

Й насамкінець. Нині Одеська кіностудія намагається одібрати в Одеського відділення нашої Спілки приміщення, яке воно займає.  Хочеться сподіватися, що Державний фонд майна займе тут позицію арбітра, а не підігруватиме одній із сторін. Резервую можливість звернутися до Вас, пане віце-прем»єре, з проханням втрутитись в цю ситуацію.

Вл. інформ. НСКУ