f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

В Будинку кіно презентували «Довженка у вогні»

11.12.2014

9 грудня в Будинку кіно відбулася прем’єра та обговорення телевізійного документального фільму «Довженко у вогні» режисерки і співавторки сценарію Ірини Шатохіної (цикл «Українська мрія», 2014, НТКУ).

Модератором обговорення виступив голова НСКУ, кінознавець Сергій Тримбач. Він також став експертом у фільмі, разом із доктором філософських наук Сергієм Пролєєвим. Доктор історичних наук Юрій Шаповал – ведучий і співавтор сценарію. В ігрових епізодах фільму роль Олександра Довженка виконав Петро Миронов.

Сергій Тримбач: «Олександр Довженко почував у собі здатність і потужність врятувати Україну. Можливо, це одна з причин довженкової магії – ми відчуваємо в його текстах і фільмах силу особистості й людину, яка здатна нас порятувати. Він рятує нас і сьогодні, навіть людей, які ніколи не читали його рядків. Сила магії його імені однаково присутня».

Юрій Шаповал: «Довженко – абсолютно неоднолінійна фігура. Я зрозумів його драму, коли він був змушений пристосуватись до ситувції. Це зовсім не принижує й не дискредитує його, а навпаки говорить про те, що він зміг зберегти свою автентичність і оригінальність, за умов, коли все нівелювалося й усі мали бути однаковими. Він ніколи в житті так і не показав Сталіна й Лєніна.

Для мене важливо було у фільмі зняти з Довженка бронзу й показати його справжнім».

Сергій Пролєєв: «Як не парадоксально, для мене Довженко найцікавіший тим, що в ньому не виповнилося. Все, що йому вдалося зробити – це просто інтонація. За великим рахунком, він не зняв своїх фільмів. Але навіть тих крихт, що він втілив, вистачило, аби так високо була оцінена його особистість». 

Серед глядачів – письменник Іван Драч: «У мене культ Довженка. Шаповал, Тримбач і Пролєєв дуже переконливі у фільмі. Найбільша вада – актор Петро Миронов – він дуже переграє».  Пан Драч також схвально відгукнувся про багатосторонній підхід у зображенні особи Довженка у фільмі, але дорікнув авторам через ігнорування низки важливих, на його думку, фактів.

Письменник Ярослав Орос, переглянувши фільм, висловив думку, що Олексанр Довженко – зрадник українського народу, зокрема, через зображення вояків УНР у «Арсеналі­», хоча сам він до того воював за УНР. Сергій Тримбач рішуче заперечив, мовляв, Довженко був генієм, його не можна оцінювати подібними мірилами: «Слава Богу, ми не живемо в ту епоху, яка була надзвичайно жорстокою». 

Екс-Міністр культури України Леонід Новохатько: «Своєю творчістю Довженко зробив для утвердження українства стільки, що [зважати на] його орден Лєніна – це просто нісенітниця».