f y
Національна спілка кінематографістів України

Новини спілки

ПІДСУМКИ КВІТНЕВОГО ПЛЕНУМУ

29.04.2019

З приємної духмяності розпочав свою роботу пленум НСКУ: букетами прекрасних троянд голова Національної спілки кінематографістів України Олесь Янчук привітав з днем народження діячів українського кіно Сергія Слєпака та Людмилу Шейкіну. Товариші по кіномистецтву привітали лауреатів Юрія Гармаша з нагородою «Золота Дзиґа» від Української кіноакадемії, Володимира Гронського з Мистецькою премією імені Артемія Веделя та Сергія Лисецького з Мистецькою премією імені Івана Миколайчука від КМДА.

Не забули згадати мовчазною хвилиною тих спільчан, які назавжди попрощались з усіма хто їх знав і не знав.

Голова НСКУ Олесь Янчук розпочав свій виступ з демографічної теми. Переважна більшість спілчан мають вік за 60 років. До вступу в коло НСКУ кінематографічна молодь не поспішає через відсутність реальних перспектив бути зайнятими у фільмовиробничому процесі. Спілка всупереч статутним зобов’язанням не надає молодим дипломованим фахівцям перспектив професійного розвитку. Причин достатньо, і ми розглянемо деякі з них у лінійному порядку.

Виробнича база на відміну від попередніх десятиліть перейшла на сторону комерційного кіно, і як результат тенденцій в Україні, бізнес щільно пристосувався до державних коштів в більшості промислових і реалізаційних галузей, що звільняє від відповідальності за кінцевий результат. Те ж саме відбувається і у фільмовиробництві. За кошти всеукраїнського бюджету представництво бізнесових структур шикується в чергу на конкурсах до Державної агенції України у питаннях кіно і таким чином дискваліфікує себе як бізнес, перетворюючись на гібридні підприємства.

Готова продукція потрапляє на другий іспит, і кінцевий результат залежить від дистриб`юторів. Їх висновки як співпадають з висновками Агенції здебільшого кінознавчого формату, так і тримаються далеко від суспільно актуальної аналітики. Замість них на полемічне поле виступають прагматичні цифрові розрахунки. Відомо, що прокатна база фільмів значно менша ніж реально потрібна для позитивного фінансового результату. Аналітична думка не сприяє отриманню прибутків від кінопродукції хоча би на інноваційному рівні. Тобто підприємницька діяльність у фільмовиробництві не є гарантовано ефективною в суспільному та бізнесовому сенсі.

Демографічний стан НСКУ в наведених умовах здатний до суттєвого поліпшення при максимальній завантаженості чотирьох підприємств Спілки «Кінематографіст», «Лавра», «Контакт», «Просвіткіно». Обраний формат надасть рішення матеріально – технічного та фінансового забезпечення творчо – виробничого процесу. Це маркетингова ситуація, яка у менеджерському вирішенні або приведе до брами Агенції, Українського фонду культури, або до профільних та непрофільних спонсорів та рекламодавців, які на професійних підставах дадуть згоду брати участь у мало бюджетних та швидкісних проектах. І в цьому місці треба нагадати про три напрямки статутної діяльності Спілки у поєднанні професійних інтересів кінематографістів, телевізійників та відеографістів.

Для узгодження такої «хресної ходи» потрібно провести відповідну та доцільну нараду з участю всіх бажаючих відновити проектні розробки та торувати шлях до фінансування заявлених ініціатив. Цей "важель Архімеда" дозволить вирішити і інші значні проблеми Спілки у фінансовому забезпеченні існування самої громадської організації, яка повинна ефективно очолювати всі прогресивні плани та їх здійснення в наступних чотирьох та п’ятирічних державних каденціях.

P.S. Одна з функцій меню сайту НСКУ має назву «Лабораторія проектів». Комісія НСКУ з проектів очікує нових ініціаторів, а комісія НСКУ з інформаційної політики пропонує навчально – практичний курс «Інформаційна політика в аудіовізуальних форматах». Звертайтесь та научайтесь. Особливо це стосується молоді, яка намагається стати професіоналами в екранних мистецтвах.

Віктор Бажай

голова комісії НСКУ з інформаційної політики

прес – секретар НСКУ